Magna Via Francigena (KDB on tour)



La trinacria to symbol znajdujący się na fladze Sycylii. Z głowy gorgony (odziedziczonej po mitologii greckiej) wychodzą trzy zgięte w formę triskelionu nogi, nawiązujące do trójkątnego kształtu wyspy.


La trinacria na słupku drogowym w Corleone

La pigna to szyszka sosny pinii- reprezentuje siłę życiową, płodność, nieśmiertelność i boskość. Dopatrujemy się jej w kamiennych zdobieniach bram wejściowych mijanych przez nas willi oraz w elementach dekoracji architektonicznej wnętrz kościołów. W sklepach z pamiątkami cieszy z kolei oko uformowana w charakterystyczny kształt szyszki barwiona na żywe kolory ceramika.

Le teste di moro czyli doniczki przedstawiające głowy kobiety (Sycylijki) i mężczyzny (Maura) związane są z legendą o miłości, kłamstwie oraz zbrodni. Dekorują balkony oraz schodki prowadzące do wejść domów w ciasnych uliczkach tutejszych starówek. 


le teste di moro

Symbolami Sycylii są też uprawiane na potęgę na jej żyznych glebach cytrusy czy pistacje oraz pleniące się jak chwasty opuncje. Pierwsze skojarzenie z największą wyspą na Morzu Śródziemnym to dla wielu zapewne Etna, której jednak nie mieliśmy okazji zobaczyć, lądując nie w Catanii, a w Palermo.

W czasie naszej wyprawy wypatrujemy natomiast głównie jednego symbolu- czerwonej postaci pielgrzyma/wędrowca towarzyszącego nam na szlaku Magna Via Francigena prowadzącym z Palermo do Agrigento, położonego na południu wyspy. Przemierzamy go na przekór odwrotnie- z południa na północ, tak jak na przekór wybraliśmy pełną palm i kaktusów Sycylię na naszą bożonarodzeniową destynację...

< następny post

poprzedni post >

Komentarze