Duchy i inne atrakcje Zamków Piastowskich 4/4. Cis, Cisów, Cisy.
ruiny Zamku Cisy |
Trasa: Zamek Książ> (zielonym szlakiem) Pełcznica> Dolina Czyżynki> Ruiny zamku Cisy> Dolina Czyżynki> Pełcznica> Zamek Książ> (czarnym szlakiem) Świebodzice, stacja PKP
Długość trasy: 14 km
Czas przejścia: 2 godziny 45 minut
Trasa: Zamek Książ – Świebodzice, PKP | mapa-turystyczna.pl
Pierwotny plan zakładał wyruszenie z Zamku Książ na Trójgarb, a stamtąd zejście ku stacji kolejowej w Witkowie Śląskim. Z obliczeń uwzględniających prędkość, drogę i czas oraz z analizy kolejowego rozkładu jazdy wynikało jednak, że przy wyborze takiej trasy będziemy musieli się dość mocno śpieszyć. A śpieszyć się nie chcieliśmy. Poprzestaliśmy zatem na wariancie ,,minimum", który pozwolił na nieśpieszne zwiedzanie ruin zamku Cisy.
Odcinek szlaku zielonego (Zamków Piastowskich) spod rezydencji Hochbergów do ruin Cisów ma niecałe 5 kilometrów długości. Ciśniemy przez Książański Park Krajobrazowy, przechodząc obok kilkusetletniego cisa Bolko (który- jak głosi ulotka wydana przez Zamek Książ- jest kobietą).
cis Bolko aka cisica Bolesława |
Dalej przechodzimy przez industrialną Pełcznicę, gdzie przez chwilę towarzyszy nam szlak żółty. Odbijamy od niego jeszcze przed Stawem Poleśnickim II, obchodząc zarówno staw, jak i wody potoku Poleśnica od północy.
Docierając do drogi dojazdowej z Cisowa (przysiółka wsi Cieszów), napotykamy zabezpieczony ogrodzeniem średniowieczny krzyż pokutny opatrzony drobiazgowo omawiającą tradycję stawiania takich krzyży tablicą (my pisaliśmy o niej szczegółowo w przypisie do tego posta).
Zbliżamy się do Doliny Czyżynki, której naturalne walory obronne wykorzystał Bolko I Surowy, stawiając w II połowie XIII w. na wzgórzu opadającym urwiście ku potokowi, Zamek Cisy. Stanowił on część rozbudowy i modernizacji sieci umocnień księstwa świdnicko- jaworskiego (podobnie jak znane nam już Grodno, Radosno czy Rogowiec oraz oczywiście Książ, który stał się centralnym ośrodkiem władzy).
przeprawa przez Czyżynkę |
Otoczona fosą warownia znalazła się przy szlaku handlowym łączącym Przedgórze Sudeckie z Czechami. Rozbudowana przez Bolka II świdnickiego, przechodziła następnie z rąk do rąk. Uszkodzona w czasie wojen husyckich, została w końcu całkowicie zniszczona przez wojska węgierskie Macieja Korwina, walczącego o tron czeski (o który ubiegali się również Jagiellonowie) w II poł XV w. Odbudowana, kolejny raz spłonęła podczas najazdu Szwedów w wieku XVII. Miała potem jeszcze kilku właścicieli, ale na dobre Zamkiem Cisy zainteresowano się ponownie w wieku XIX, kiedy nastała moda na romantyczne ruiny. Od tej pory teren jest systematycznie porządkowany, a mury zabezpieczane przed dalszym zniszczeniem. Wielokrotnie naprawiano i rekonstruowano bramę wejściową z mostem (ostatni raz w 2020 r.).
brama wejściowa do Zamku Cisy |
Dzięki wczesnej porze, mamy Cisy tylko dla siebie. Kręcimy się po dziedzińcach, badamy schodki donikąd, zaglądamy do wszystkich otworów, okrążamy stołp (średniowieczną wieżę obronną). Opóźniamy moment, w którym trzeba będzie podążyć z powrotem do Książa, a stamtąd do Świebodzic na pociąg.
Komentarze
Prześlij komentarz