do Tulc czy do Tulec?

pałac w Tulcach


Start: Swarzędz, przystanek MPK Swarzędz/Szumana

Meta: Poznań, Jezioro Maltańskie

Oznakowanie szlaku: ze Swarzędza znaki żółte (szlak 3574 prowadzący - przynajmniej teoretycznie - do Spławia), z Tulec do Darzyboru znaki niebieskie (szlak 3575), z Darzyboru nad Maltę bez oznakowania (na mapie kolor różowy); zielonymi strzałkami na mapie oznaczone dojście do Pałacu w Tulcach

Jakość oznakowania: średnia, wiele znaków wyblakłych i pościeranych, w strefie rozejścia szlaku żółtego i niebieskiego kolorowe paski znikają całkowicie (wędrując szlakiem żółtym ze Swarzędza gubimy szlak, mijamy Spławie i szukamy jakiejkolwiek drogi, która doprowadzi nas do szosy prowadzącej ze Szczepankowa do Tulec - na mapie kolor szary; wędrując szlakiem niebieskim z Tulec do Darzyboru znowu gubimy znaki, docieramy do tego samego miejsca co podczas wędrówki do Tulec, oznakowanie odnajdujemy dopiero w strefie, gdzie szlak żółty łączy się z niebieskim). Do Darzyboru już bez problemów.

Długość trasy: z ulicy Szumana w Swarzędzu do kładki przy centrum handlowym Malta w Poznaniu ok. 22 km


Swarzędz - Tulce- Poznań_dane mapy:@autorzy OpenStreetMap na licencji ODbL



Atrakcje na trasie:
  • pałac (dwór) w Tulcach z początku XX w. (obecnie siedziba dyrekcji Poznańskiej Hodowli Roślin) - Tulce, ul. Kasztanowa - park wokół pałacu ogrodzony płotem, ale na dojeździe w płocie przerwa, bez bramy - zamiast niej tablica z napisem "osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony". Chwilę zastanawiamy się czy należymy do osób upoważnionych, w końcu stwierdzamy, że tak i wchodzimy, żeby zrobić zdjęcie.
  • staw Olszak - jeden z czterech (stawy: Olszak, Browarny vel Borowik, Młyński, Antoninek) zbiorników zaporowych spowalniających przepływ rzeki Cybiny pomiędzy Jeziorem Swarzędzkim a Maltańskim, umożliwiających utrzymanie odpowiedniej (np. dla rozgrywania zawodów kajakarskich) klasy czystości wody w Jeziorze Maltańskim. W pobliżu stawów utworzono w połowie lat 90. użytki ekologiczne Olszak I i Olszak II. Nazwa użytków pochodzi od nazwy drzewa- olszy czarnej, ale na terenie użytków wykazano w trakcie badań naukowych występowanie aż 703 różnych gatunków roślin
  • Jezioro Maltańskie - częściej nazywane po prostu "Maltą", zbiornik utworzony w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód Cybiny, nazwane dla upamiętnienia Zakonu Kawalerów Maltańskich, do którego należały niegdyś ziemie znajdujące się w miejscu powstania jeziora. Jezioro Maltańskie daje Poznaniakom możliwość rekreacji i uprawiania sportów (nie tylko wodnych, nad Maltą znajduje się bowiem również np. całoroczny stok narciarski, zimą działa lodowisko, ścieżki wokół jeziora dobrze znane są biegaczom). Co cztery lata, aby umożliwić oczyszczenie dna, ze zbiornika spuszczana jest woda. Malta wygląda wówczas tak:



A co do pytania zawartego w tytule posta... >>> tutaj znajduje się odpowiedź <<<


Komentarze